Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 11 Yiyecek

0
16 views
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 11 Yiyecek
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 11 Yiyecek

Saçlarınız doğru gıda istediğiniz görünüme kavuşsun.Doğru beslenme takviyeleri ile saçınızı şımartın.

Kim gür, parlayan ve sağlıklı saçlara kavuşmak istemez fakat? Saç olayını her ne dek estetiksel açıdan ele alsak da aslında saçlar sağlığımız için fazla şey açıklama ediyor. Cildimizin yaptığı gibi, saçlar da ceset ısısını dengeler ve başımızın ılık kalmasını sağlar. Duygusal stres, kalıtımsal faktörler, ilaç kullanımı ve hormonal durumlar saçlarımızı etkiler. Besin ise saç sağlığını, saçın işlevini ve görünümünü etkiler. genelde her nesil beslenme maddesi eksikliği saç, cilt ve tırnak sağlığımızı etkiler. Bu yazımızda sizler için saç sağlığını etkileyen yiyecekleri derledik. Beslenme programınıza bu yiyecekleri eklemenizi öneririz.

1- Yağlı Soğuk Su Balığı. Somon balığı, sardalye, uskumru, alabalık, çiroz ve ringa gibi balıklar yüksek oranda protein, omega 3 ve omega 6 içermektedir. Bu yağ asitleri saç, deri ve tırnak sağlığı için epeyce önemlidir. Saçların uzamasını sağlar, cildi yeniler, kemik sağlığını korur, metabolizmayı çalıştırır ve üreme sistemini korur. Yapılan incelemeler bu yağların bununla birlikte sönmüş, kuru saçları çare ettiğini ve saçlara parlaklık kattığını da göstermiştir.

2- Tohumlar. Saç, tırnak ve cildimiz protein ve minerallerden oluşur. Saç sağlığı için önemli olan bitki bazlı proteinler ve yağ asitleri için tohum ve çekirdekleri seçim edebilirsiniz. Becerikli olun ve siyah susam, keten tohumu, gündöndü, chia ve kabak çekirdeğini ayrı şekillerde kullanın. Bunları salatanın üstüne serpebilir, yoğurt, pirinç ya da yulaf ezmesiyle birlikte kullanabilir, keklere ve ekmeklere ekleyebilirsiniz.

3- Yeşil Yapraklı Sebzeler. Brokoli, ıspanak, maydanoz gibi çoğu koyu yeşil renkli sebzeler A vitamini ve demir içerir. A vitamini saçlarımızı koruyan doğal yağ üretimini destekleyerek saçlara parlaklık ve esneklik kazandırır. Saçlar için gerekli olan kalsiyum ve demir içerir.

4- Yumurta.  Söz konusu sağlıklı saçlar olduğunda biyotin önemli bir içeriktir ve bu da yumurta sarısında bulunur. Son incelemeler biyotinin saç foliküllerini ve yapısını koruduğunu göstermiştir. Bu da saç kırılmalarını önler, saçların dinç uzamasına yardımcı olur.

5- Mercimek . Saç folikülleri 50 ila 100 farklı protein tarzında yapıldığı için protein dolusu bir tabağı masanızda bulundurmak önemlidir. Mercimek veya fasulyeler özellikle vejetaryenler için harika bir seçimdir. Proteinin yanı sıra fasulye de demir, çinko ve B vitamini içerir.

6-Fındık, Fıstıklar. Fındık, çok iyi bir yağ asidi zengini kaynaktır. Özellikle Brezilya cevizi, kaju, badem ve ceviz saç dokularının gelişiminde manâlı olan selenyum ve çinko gibi mineraller sağlar. Ceviz de omega 3 zengini yiyecektir.

7-Bütün Tahıllılar. Arpa, yulaf, kinoa ve darı gibi taneli yiyecekler lif, B vitamini, demir, çinko ve silika zenginidir. Çoğu tam tahıllıda bulunan silika alımlılık minerali olarak bilinir. Yapılan çalışmalar sonucunda her gün 10 miligram silika verilen şahısların dokuz ay sonunda daha gür saçları olduğu görülmüştür.

8- İstiridye ve Midye. İstiridye çinko, midye ise selenyum, demir ve protein zenginidir.

9- Deniz Yeşillikleri. Yosunda saç sağlığı için manâlı olan yağlı asitler vardır. Yosunlardaki alginatlar aynı zamanda vücudun def detoksifikasyon süreci için oldukça etkilidir.

10- Zerdeçal. Zerdeçal yüzyıllardan beri Doğu tıbbında kullanılmaktadır. Tüketildiğinde ise vücudun doğal steroidlerini harekete geçirerek enfeksiyon ve ödemi önler. Bir Takım uzmanlar vücuttaki asıl enfeksiyonların saç kaybına yol açabileceğini söylemektedir.

11- Takviyeler. Besin maddelerini doğal yollardan almanız önerilse de takviyeler tüketilmesi kuvvet yiyecekler için seçim edilebilir. Beslenme yetersizliği saçımızı etkiler, o yüzden beslenme programımıza özellikle vejetasyonsanız multi-vitamin eklemeniz gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here