Saç Sağlığı İçin Besinler

0
15 views
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 11 Yiyecek
Sağlıklı Saçlar İçin En İyi 11 Yiyecek

Saç dökülmesi herkesin hayatında bir dönem karşılaştığı bir sorun. Dolayısıyla tamamı doğal içeriklerden oluşan bu “Saç Sağlığı İçin Besinler” yazımız size çok yardımcı olacak.

İŞTE UZMAN TAVSİYELERİ;

Yumurta

Biotin dediğimiz Vitamin H saç, tırnak ve deri sağlığı için olmazsa olmazdır. Bu vitamin bağırsaklarımızda bulunan bakteriler tarafından üretilir. Normalde üretilen biotin miktarı yeterlidir. Ancak bağırsaklarımızda bir sorun olduğunda ya saç, tırnak ve deri sağlığımız aşırı bozulduğunda biotin miktarı bize yetmeyebilir. İşte aldığımız besinlerle bu miktarı artırabiliriz. Yüksek miktarda biotin içeren besinler; yumurta, karnabahar, süt ürünleri, yerfıstığı, badem, somon ve diğer balıklar, avokado, tavuk göğsü.

Ispanak

Ispanak tüm vücut için çok faydalı. Özellikle demir ve folattan zengin olan ıspanak vücut için olmazsa olmaz. Demir ve folat eksikliği olan bir kişide temel olarak görülen durum ise anemi. Anemi olduğumuzda ise saçlarımıza giden oksijen miktarı azalır ve saç dökülmeleri meydana gelebilir. Yüksek miktarda demir içeren besinler; karaciğer, kırmızı et, tavuk ve balık eti, üzüm ve pekmez, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ( ıspanak, pazı ), fındık, fıstık ve susam, yumurta.

Baklagiller

Baklagiller demir içeriği açısından yüksektirler. Bunun yanında bir etkileri daha vardır ki saç beslenmesi ve büyümesi açısından çok önemlidir. O etki içerdikleri bitkisel proteinlere bağlı etkidir. Bu proteinler saçın keratin yapısında yer alan proteinlerdir. Zaten saçın büyük bir kısmı keratinden oluşmaktadır. Yüksek miktarda protein içeren baklagiller: Fasulye, nohut, soya fasulyesi, bakla, mercimek, bezelye.

Dolmalık biber

C vitamini kollajen üretimi olarak kullanılır. Kollajen ise saç kökleri ve keseleri ile saç derisi için faydalıdır. Yüksek miktarda C vitamini içeren besinler; dolmalık biber, greyfurt, mandalina, portakal, erik, kivi, kuşburnu, brokoli, taze baharatlar, kara lahana, ıspanak, domates, taze fasulye, bezelye ve soğan.

Deniz ürünleri

Çinko saçların onarımında önemlidir. Eksikliğinde onarım azalır ve saçlar çabuk kırılarak dökülür. Ayrıca saçlarda yavaş uzama ve kepeklenmenin nedeni çinko eksikliği olabilir. Çinko deniz ürünlerinde ve kırmızı ette bol miktarda bulunur. Yüksek miktarda çinko içeren besinler; İstiridye, yengeç, deniz tarağı, yağsız et, baklagiller, pekmez, susam, soya fasulyesi, süt ürünleri, yumurta sarısı. www.sagliklab.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here