Home / Beslenme / Ramazan’da öğünlerimizi nasıl ayarlamalıyız?

Ramazan’da öğünlerimizi nasıl ayarlamalıyız?

Çorba, kahvaltılık ürünler ve salata ile oruç açıldıktan 1 saat daha sonra ana öğüne geçmek gerekiyor. Prof. Dr. Vedat Göral, ramazanda çocuk, yaşlı, hamile, kalp ve şeker gibi kronik hastalıkları olanların…

Çorba, kahvaltılık ürünler ve salata ile oruç açıldıktan 1 saat sonradan asıl öğüne devretmek gerekiyor.

Prof. Dr. Vedat Göral, ramazanda çocuk, yaşlı, gebe, kalp ve şeker gibi kronik hastalıkları olanların oruç tutmalarının sakıncalı olduğunu belirtti. Bu tür rahatsızlıkları olan şahısların oruç tutmak için hekime başvurması gerektiğini açıklayan Prof. Dr. Göral, şöyle konuştu:

“Şeker, sara, alzheimer, kalp hastaları, kanser, migren ve beti benzi kaçmış, verem, ülser, ve böbrek yetmezliği olanlar ile ahenkli ilaç kullananların oruç tutmaları sakıncalıdır. Bu rahatsızlığı olanların mutlaka hekiminin müsade vermesi durumunda oruç tutmalıdır. Türkiye genelinde hava sıcaklığı halen yüksek seyretmektedir. Sıcaklığa alt olarak fazla terlemeyle su kaybı fazladır. bu nedenle oruçlu olan şahısların gün içerisindeki su kaybını iftar ile sahur arasında telafi etmesi gerekiyor. Oruç tutanların iftar ve sahurda mutlaka 2 litre su içmesi gerekiyor.”

İFTARDA BAŞLICA ÖĞÜNÜ 1 SAAT GEÇ YEMEK YEMEK LÜZUM

Oruç tutanların iftarda yediklerine büyük siklet vermesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. Göral, saatlerce manâsız kalan mideyi ağır yemeklerle doldurmanın farklı alanlara yönlendirilmiş sıhhat sorunlarına yol açabileceğini söyledi.

Prof. Dr. Göral, çorba, kahvaltılık ürünler ve salata ile oruç açıldıktan 1 saat daha sonra ana öğün yemeğini yemek yemek gerektiğini belirterek, bunun keza metabolizmayı daha iyi çalıştıracağını keza de ağır yemeklerle pat diye yüklenmenin yol açabileceği sağlık durumu sorunlarını engelleyeceğini kaydetti.

İftardan bir saat daha sonra tüketilecek belli başlı öğünde etli veya etsiz eksik yağlı sebze yemeği ile eksik miktarda pilav, makarna veya börek yenebileceğini, bunun yanında yoğurt, ayran ya da süt tüketiminin de asla ihmalkârlık edilmemesi gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Göral, şöyle devam etti:

“İftar yemeği yavaş yavaş ve ufak porsiyonlar halinde yenmelidir. kademeli olarak, adamakıllı çiğneyerek ve sık aralıklarla besinler tüketilmeli ve çok yağlı, çok tuzlu ve aşırı tatlı besinlerden kaçınmak gereklidir. Gün boyu aç kalınacağı için yavaş sindirilen, mide ve bağırsak sisteminde uzun vakit kalabilen ve kana geçiş hızı düşük olan esmer tahıl ürünleri ile sebze, kuru baklagiller ve salata gibi gıdaları yeğlemek iftar sonrası yaşanabilecek muhtemel rahatsızlıkları engeller. Yemeğin peşinde ise şerbetli hamur tatlıları ve kızartılan tatlılar yerine, sütlaç ve güllaç gibi hafif sütlü tatlılar veya meyve tüketilmelidir.”

SAHURA MUTLAKA KALKILMALI

Prof. Dr. Göral, oruç tutanların mutlaka sahura kalkması gerektiğini ve sahurda süt, yoğurt, peynir gibi besinlerin yer aldığı bir kahvaltı yapmasını ya da çorba, sebze ve kuru baklagillerden oluşan hafif bir öğün tercih etmesini öğüt eden Göral, sahur öğününün ağır yemeklerden oluşması halinde, metabolizmanın hızının gece düşeceği için kilo alma riskini artacağını vurguladı.

Oruç sebebiyle aç kalma süresi uzun olduğu için metabolizma hızının düştüğünü, halsizlik ve baş ağrısı görüldüğünü gösteren Prof. Dr. Göral, bu nedenle sahura mutlaka kalkılması gerektiğini sözlerine ekledİ.DİYARBAKIR – Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Vedat Göral, ramazanda sıcaklığa ast olarak fazla terlemeyle su kaybının artı olduğuna dikkati çekerek, “Oruç tutanlar iftar ve sahurda mutlaka 2 litre su içmesi gerekiyor” dedi.

Ramazan’da öğünlerimizi nasıl ayarlamalıyız?

About sagliklab

Check Also

Ender Saraç ramazan diyeti 10 kilo

Ender Saraç ramazan diyeti 10 kilo

Ender Saraç Ramazan Diyeti: Ender Saraç imzalı ramazan diyeti ile 1 haftada 10 kilo verebilirsiniz. …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir