Osteomalazi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

0
16 views
Osteomalacia
Osteomalacia

Osteomalazi, kemik mineralizasyon sorunudur. Yani kemik için gerekli minerallerin eksikliği ya da kemiğe geçememesi ile giden kemik metabolizması bozukluğudur. Halk arasında kemik yumuşaması ve güçsüzlüğü olarak da bilinir. En sık D vitamini eksikliği sonucunda görülür. Çocuklarda ki raşitizm (rikests) hastalığı ile aynı hastalıktır.

Osteomalaziye yol açan bazı durumlar;

 

– Vitamin D eksikliği (en sık neden)

– Gastrointestinal hastalıklar (besinlerin emilim bozukluğuna bağlı olarak)

– Vitamin D vücut içi metabolizma sorunları

– Kronik böbrek yetmezliği

– Fanconi sendromu

– Mineralizasyon sorunları (defektleri)

– Fosfat azlığı (hipofosfatemi)

– Aluminyum zehirlenmesi olarak sayılabilir. www.sagliklab.com

Osteomalazili bir hasta genelde bulgu vermez. Ancak osteomalazi olan bir hastada kemiklerde hassasiyet ve ağrı olabilir. Kemiklerde ki sorunları bağlı olarak duruş bozuklukları görülebilir. Kırılgan kemikler olabilir. Kas güçsüzlüğü ve ördekvari paytak yürüyüş görülebilir. Bunlara dikkat etmek gerekir.

Osteomalazi de kan rutin biyokimya tetkiklerinde ALP düzeyi artmıştır. Hormonal olarak PTH hormonu artmış bulunur. Kan serum kalsiyum miktarı genelde normaldir. İdrar tetkiklerinde kalsiyum azalmıştır ve fosfat artmıştır. Radyolojik olarak incelemelerde kemik yoğunluğu azalmıştır. Yer yer fraktur dediğimiz kemik bulguları görülebilir. www.sagliklab.com

Tedavide Vitamin D takviyesi yapılır. Özel diyet uygulanarak kalsiyum ve fosfor alımıda sağlanır. Vitamin D sentezi için güneş ışığına çıkılmalıdır. Çünkü güneş ışığı Vitamin D sentezinde ilk basamaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here