Mide Ülseri (Peptik Ülser) Belirtileri ve Tedavisi

0
9 views
peptik-ulser
peptik-ulser

Mide ülseri, mide ve ince bağırsağın ilk bölümlerinde (duodenum kısmı) görülen ülserdir. Ülser üzeri kanlı yara olarak tanımlanabilir. Çeşitli etkenlere bağlı olarak mide ve ve ince bağırsağın ilk bölümlerinde (duodenum kısmı) görülen bu kanlı yaralar, tedavisiz kolay kolay iyileşmezler.

Normalde midenin kendisini koruma mekanizmaları vardır. Bu mekanizmaların bir şekilde bozulması ya da dışarıdan etkenlerin bu mekanizmaları yenmesi sonucunda mide dokusunda yaralar oluşmaya başlar ve kanar. En sık ülser nedenleri Helicobacter Pylori bakterisi ve NSAİİ dediğimiz aspirin ve benzeri ağrı kesici ilaçlardır. Helicobacter Pylori bakterisi sadece mide de ve mide benzeri dokularda yaşayabilen bir bakteridir. Bu bakteri ağızdan bulaşır. Enfeksiyon kaynağı insanlardır. Önce gastrit sonra ülser yapar. NSAİİ’ler ise aspirin ve benzeri türde ağrı kesici olarak kullanılan ilaçlardır. Bu ilaçlar midenin zaten asidik olan yapısını daha da asidik yaparlar. Bunun sonucunda oluşan aşırı asit mideyi yakmaktadır ve zedelemektedir.

Ülseri olan bir kişi en sık karnında ve göğsünde ağrı, yanmadan şikayet eder. Bu ağrı zaman zaman şiddetlenir ve geceleri uykudan uyandırabilir. Ağrı genellikle yemek yedikten bir iki saat sonra çıkar. Ayrıca dışkı da gizli kan görülebilir.

Ülser tanısında rutin olarak kan sayımı, biyokimya testleri ile hastanın anemisi ve vitamin-mineral eksikliklerine bakılır. Daha sonra esas tanıya geçilir. Endoskopi, ülserin tanısında altın standart yöntemdir. Ayrıca hastalarda Helicobacter Pyloriye bakılmalıdır. Helicobacter Pylori bakterisi tanısında üre-nefes testi, gayta da antijen testi, üreaz testi, patoloji ve kültür kullanılabilir. www.sagliklab.com

Ülser mutlaka tedavi edilmelidir. Çünkü tedavi edilmezse mide delinmesine yol açabilir. Ayrıca kansere yatkınlık oluşturur. Ülserin tedavisinde Proton Pompa İnhibitörleri (PPI) veya Histamin-2 Reseptör Antagonistleri (H2RA) ilaçları tercih edilmektedir. Duodenum ülserinde 1 ay, mide ülserinde 2 ay süreyle bu ilaçlardan kullanılır. Bunlar dışında mideyi koruyan magnezyum hidroksit, aluminyum hidroksit ve kalsiyum karbonat türevi ilaçlar kullanılabilir

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here