Meme Koruyucu Cerrahi

0
5 views

Meme koruyucu cerrahi, tümör ile birlikte çevresindeki yaklaşık 1 cm boyutlarında ki tümörün etrafını saran sağlam dokunun da çıkarılmasıdır.  Meme koruyucu cerrahide meme tamamiyle alınmaz. Mümkün olduğunca korunur. Bunun yanında gerekirse koltuk altı lenf bezlerinden meme ile ilgili olanlarının alınması işlemlerini içerir. Çünkü meme tümörleri ilk olarak koltuk altı lenf bezlerine yayılmaktadır.

Erken meme kanserinin tedavisinde sıklıkla tercih edilen bir seçenektir. Meme büyük oranda korunmaya çalışıldığından kozmetik açıdan iyi bir seçenektir. Zaten bu ameliyatta amaç memeye en az zararı vermektir. Ameliyattan sonra hastaya bir miktar radyoterapi verilir ve taburcu edilerek izlenir.

Meme koruyucu cerrahi her hastaya uygulanamaz. Bu konuda tümör boyutu ve tümörün yayılımı en önemli nedenlerdir. Genelde erken evre tümörlerde uygulanan bir işlemdir. Geç evre tümörlerde memenin tamamının alınması gerekmektedir. Örneğin:

 

– Tek memede birden fazla yerde tümörü olan hastalar da (Multisentrik tümör)

– Tümörün çok büyük veya tümör/meme boyutu oranının uygun olmadığı hastalar da

– Meme veya göğse önceden radyoterapi almış hastalarda www.sagliklab.com

– Bağ dokusu hastalığı denilen hastalıklara sahip olanlarda (Bu kişilerde radyoterapi yapılamadığı için)

– Erkeklerde www.sagliklab.com

– Gebeliklerde (Radyoterapi yapılamayacağı için) www.sagliklab.com

– Herhangi bir nedenle uygun zamanda radyoterapi yapılamayacak olanlar bu işlem yapılmaz. Bu hastalarda memenin tümünün alınması gerekir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here