Kilo Verdiren 8 Öneri

0
15 views
cocuk beslenme

Kilo vermek için temel basamaklar diyet ve egzersizdir. İşte diyet basamağı konusunda yapacaklarınız;

1. Kızartma yerine haşlamayı tercih edin
Kızartmalar sadece kilo açısından değil sağlık açısından da son derece zararlıdır. Yüksek oranda sağlıksız yağ içerirler. Bu yüzden kızartmalardan uzak durun.

2. Bol posa alın
Posalı yiyecekler tokluk hissi oluştururlar. Bu sayede kilo verilmesine yardımcı olurlar. Günde en az 20 gram posa almak gereklidir. Bu yüzden her zaman ilk tercihimiz posalı yiyecekler olmalıdır.

3. Faydalı yağları ihmal etmeyin
Yağlar dengeli alınması gereken ürünlerin başındadır. Çünkü yeterli miktarda alınarak sağlık açısından birçok fayda sağlayacakları gibi tokluk hissine neden olarak fazla gıda alımını da önlerler. Ancak çok miktarda alınırlarsa kilo yaparlar. Bu yüzden dengeyi iyi sağlamak gereklidir. Özellikle Omega 3 ve 6 içerikleri yüksek besinleri tüketmek faydalıdır. Bu besinlere örnek olarak fındık, fıstık, balık, ceviz, fındık yağı, keten yağı verilebilir.

4. Her gün en az 2 lt. su tüketin
Su insanın temel besinidir denilebilir. Vücuttaki her mekanizma suya bağlıdır. Su ilk olarak besinlerin sindiriminde yardımcı olur. Ayrıca zindelik verir ve hareketi kolaylaştırarak enerji harcanmasını ve kalori yıkılımını sağlar.

5. Yeşil çaydan vazgeçmeyin
Yeşil çay kateşin adlı antioksidan bir madde içerir. Bu madde metabolizmayı hızlandırarak kilo kaybını hızlandırır. Hatta Uzakdoğu insanlarının zayıf ve sağlıklı bedenlerinin yeşil çayı sık tüketmeye bağlı olduğu düşünülmektedir. Günde 2-3 fincan yeşil çay yeterlidir. Eğer tansiyonunuz ve ülseriniz yoksa içine limon sıkarak etkisini daha da artırabilirsiniz. Sert

6. Yemeğe salata ve az miktarda su ile başlayın
Salata ve az miktarda su ile yemeğe başlamak tokluk hissinizi artıracağından diğer yemekleri az yemenize neden olur. Bu da alınan kalori miktarını azaltır. Yalnız salatanın aşırı yağlı olmasından kaçının. Yağın kalori içeriği yüksektir.

7. Uygun her yemeğe baharat koyun
Baharatlar yağ yakıcıdır. Özellikle acı baharatlar metabolizmayı hızlandırmaktadır. Uygun her yemeğe baharat koymayı ihmal etmeyin. www.sagliklab.com

8. Yemeğiniz bitince masada oyalanmayın

Yemeğiniz bitince masada oylanırsanız, fark etmeden bir çok besinden atıştırmaya devam edersiniz. Bu çok sık yapılan yanlışı yapmamaya özen gösterin. www.sagliklab.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here