Home / Aile Sağlığı / Anne ve Çocuk Sağlığı / Kardeş kıskançlığının nedenleri
Kardeş kıskançlığının nedenleri
Kardeş kıskançlığının nedenleri

Kardeş kıskançlığının nedenleri

Genelde kendinden sonra gelen ve kardeşi olduğunun farkına varabilecek yaşta olan çocuklarda kardeş kıskançlığı husule gelmektedir. Kardeş kıskançlığının ortaya çıkmasında anne ve babaların davranışları son derece etkilidir. Ebeveynler çocuklarına kardeşlerini…

Çoğunlukla kendinden sonradan gelen ve kardeşi olduğunun farkına varabilecek yaşta olan çocuklarda kardeş kıskançlığı husule gelmektedir. Kardeş kıskançlığının ortaya çıkmasında anne ve babaların davranışları son derece etkilidir. Ebeveynler çocuklarına kardeşlerini kıskanmaları gerektiğini, artık büyüdüğünü ve kardeşini sevmesini, koruyup kollamasını uygun bir dille anlatmalıdırlar. Uzmanların kardeş kıskançlığının önüne geçilmesi için şu önerilerde bulunmaktalar:

Kardeş kıskançlığı sebepleri

Çocuk kardeşi dünyaya geldikten daha sonra, anne ve babasının kardeşini değilde onu sevmelerini amaçlamak için göze girmeye çalışır. Anne ve babalar kardeşleri birbiri ile kıyaslamamalı, birini diğerinden üstün tutmamalı ve çocuklarının olumsuz davranışlara karşı onlarla uygun bir dille konuşmaları gerekir.

Çocuklar küçüktür diyerek yapılan davranışları anlamayacaktır diye şüphesiz düşünülmemelidir. Benzer şekilde çocuk oyuna daldığı süre, yapılan davranışları fark etmez diyerek de davranmamaları önerilir. Bilinçsizce yapılan her tavır çocukların birbirlerini kıskanmalarına sebep olur.

Kardeş kıskançlığının nedenleri

 

About sagliklab

Check Also

İkiz bebekler nasıl emzirilir?

İkiz bebekler nasıl emzirilir?

Adi olarak epeyce sıkıcı ve itina isteyen bir şart olan bebek bakımında bilhassa ikiz bebek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir