Home / Yaşam / Dünya ölümsüzlüğün sırrını arıyor
Yapay genle kanser tedavisi umudu
Yapay genle kanser tedavisi umudu

Dünya ölümsüzlüğün sırrını arıyor

Dünya ölümsüzlüğün sırrını arıyor. Rusya’dan ABD’ye çoğu ülkeden bilim adamları, uzun yaşamın hatta ölümsüzlüğün sırrını keşfetmeye çalışıyor. Fransız Le Figaro gazetesi bu çabaları derledi. İşte teferruatlar… Mucize ilaç için son…

Dünya ölümsüzlüğün sırrını arıyor. Rusya’dan ABD’ye çoğu ülkeden bilim adamları, uzun yaşamın hatta ölümsüzlüğün sırrını keşfetmeye çalışıyor. Fransız Le Figaro gazetesi bu çabaları derledi. İşte ayrıntılar…

Mucize ilaç için son 2 yıl

Rusya’da yer alan Moskova Devlet Üniversitesi’nden Vladimir Skulachev, Rusya Cumhurbaşkanı Dmitri Medvedev kadar da desteklenen 40 yıllık çalışmalarının sonucunda ebediyet hapına fazla yaklaştığını açıkladı. Hapın, oksijenin vücuttaki hücrelere zararlı etkisini durdurarak, hücrelerin ölmesini engellediğini söyleyen Skulachev, çalışmalarında son iki seneye girdiğini bahis etti.

Ölüm tedavi edilecek

İngiltere’de yer alan Cambridge Üniversitesi kalıtımsal uzmanı Dr. Aubrey de Grey, yaşlılığın bedendeki fiziksel değişim seslenmek olduğunu, vücuttaki her türlü hastalık ve hasarın hemen tedavi edilmesi tamamen, ölümün ortadan kalkacağını savunuyor. Grey, bunu karşılamak için kök gözenekli olan teknolojisinin geliştirilmesinin yeterli olduğunu söylüyor.

Sır çocuklarda rahat

Fransa’da yaşayan ‘Kas Hastalıklarına Karşı Savaşma Derneği’nin başkanı Dr. Serge Braun, küçük çocuklarda ara sıra görülen erken yaşlanma hastalığı üstünde yürüttükleri çalışmaların, ölümsüzlüğün anahtarını bulmalarını sağlayabileceğini belirtti. Çocukların hücrelerinin erken yaşlanmasına niçin olan proteini tanımlamaya çalıştıklarını söyleyen Braun, proteinin tanımlanması durumunda, yaşlanmanın da durdurulması konusunda büyük bir adım atılabileceğini dile getirdi.

Yaşlılık yavaşlayacak…

ABD’de yer alan Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nün biyoteknoloji laboratuvarlarında yürütülen hummalı çalışmalarda ölümsüzlüğün sırrı genlerde aranıyor. Araştırmaların başında yer alan Leonard Guarente, mantar hücrelerinde metabolizmayı yavaşlatarak, yaşlılığın da yavaşlamasını sağlayan bir gen buldu. SIR2 adlı bu genin, insan vücudunda da bulunduğunu saptayan Guarente, şimdi bu sihirli genin insanlarda ömrü uzatmak için kullanılıp kullanılamayacağını araştırıyor.

Uzun yaşam istiyorsan sigaradan uzak dur

İnsanların baki olabileceğine inanan “Ebediyet” kitabının yazarı biyofizikçi ve doktor Roland Moreau, sigara kullanımının sonlanması, yiyeceklerin doğallaşması, şeker tüketiminin azalması ve uyumlu alıştırma yapılması tamamen insan ömrünün uzayacağını söylüyor.

Ömür % 550 uzayabilir

Ölümün rahatsızlık olduğuna inanan bir diğer bilim insanı da Amerikalı Raymond Kurzweil. Kurzweil, meyve sineklerinin genetiğiyle oynayarak hayat sürelerini yüzde 550 uzattıklarını, derhal benzer yöntemi insanlara uygulamaya çalıştıklarını söylüyor. Kurzweil kendi de ölümsüzlüğe ulaşmak için organik besleniyor, ahenkli çalışma yapıyor ve günde 250 kadar vitamin ve yardımcı hap alıyor.

Ademoğlu hangi yıllarda, kaç yıl yaşadı?
– 1750’lerde: 25 yıl
– 1800’lerde: 35 sene
– 1950’lerde: 65-70 yıl
– 2000’lerde: 80 yıl
– 2020’lerde: Niyet 100 yıl

Dev adıma Nobel ödülü

ABD’li bilim insanları Elizabeth Blackburn, Carol Greider ve Jack Szostak da, genlerde kanser ve yaşlanmaya neden olan mekanizma üzerine yürüttükleri araştırmalar sonucunda 2009 yılında Nobel Tıp Ödülü’ne ulaştı. Bu bilim insanları, kromozomların gözenekli olan bölünmeleri sırasında nasıl çok iyi kopyalandıkları ve parçalanmaya karşı nasıl korundukları konusundaki biyolojideki temel sorunu çözdü. Bu buluş hücreyi daha iyi anlamayı, hastalık mekanizmasını çözmeyi sağlayacak konulara ışık tutarak, ayrıca tedavilerin geliştirilmesi ayrıca de ömrün uzatılması konusunda büyük bir yol alınmasını sağladı.

Beyin
– 2020: Beynin kendini yenilemesi sağlanacak.
– 2040: Beyindeki hasarlı bölümler mikroelektronik protezlerle değiştirilecek.
– 2100: Yaşlanma ortadan kalkacak.

Yaşamsal organlar
– 2020: Biyoteknik organlar ve kök hücreli yöntemi kullanılarak, karaciğer, adale gibi vücudun kısımları üretilecek.
– 2040: Diğer organizmalardan alınan hücreler kullanılarak laboratuvarda organ üretilecek ve vücuda takılacak.
– 2100: Daha uzun vakit canlı kalabilen ve daha dayanıklı hayati organlar üretilecek.

Kan
– 2011: Kandaki değerlerin düzenlenebileceği bir çare üretilme aşamasında.
– 2020: İnsan kanını temizlemek için nanokapsüller üretilecek.
– 2030: Kandaki globüllerde yapılacak değişikliklerle yaşlanma geciktirilecek. Karoser yeni damarlar üretebilecek.

Gözenekli Olan
– 2011: Hücrelerdeki oksitlenme dokunun yaşlanmasına niçin oluyor.
– 2040: Hücrelerin oksitlenmesi yavaşlatılacak.

Göz
– 2011: Katarakt gibi göz hastalıkları yaşlanmanın en keskin etkilerinden.
– 2020: Göz implantları bu gibi hastalıkları ortadan kaldıracak.
– 2100: İnsan daha iyi, daha uzağı ve karanlıkta görebilecek.

Kemik ve eklemler
– 2011: Yaşlandıkça kemikler zayıflayıp güçsüzleşiyor.
– 2015: Kemiklerin oluşumunu engelleyen enzimler durdurulacak.
– 2030: Kalıtımsal sebepler silinerek kronik eklem yangısının etkileri azaltılacak.
– 2050: Sentetik hücreler kullanılarak daha sağlam bir kemik yapısı oluşturulacak.

Klon
– İnsanın kendi kök hücrelerinden üretilecek bir klona, beyninde sahip olduğu içerikler de yüklenecek. Böylece canlı tek bir vücuda alt olmadan yaşayabilecek.

Dünya ölümsüzlüğün sırrını arıyor

 

About sagliklab

Check Also

Erkeklerde hormon tedavisi nasıl yapılır?

Erkeklerde hormon tedavisi nasıl yapılır?

Erkeklere hormon tedavisi erkeklere hormon tedavisi erkeklere hormon takviyesi erkeklere hormon tedavisi nasıl uygulanır erkekler …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir