Çocuklarda Okulda Beslenme

0
12 views
cocuk beslenme

Okulda beslenme:

Okula giden çocuklar yemek konusunda öğretmenlerinden ve arkadaşlarından etkilenirler. Çünkü günlerinin o bölümlerinde ki çevreleri, o kişilerden ibarettir. Bu yüzden okula giden çocuklar ve ergenler beslenme konusunda aileleri ve öğretmenleri tarafından eğitilmelidir.

Kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Çocuklar okula gitmeden önce mutlaka kahvaltı yapmalıdır. Öğle yemeği olarak okulda verilen yemekler yerine çocukların kantinden aldıkları besinlerle beslenmeleri doğru değildir. Bu yiyecekler çocuğun ihtiyacı olan vitamin ve mineral açısından fakir, ancak zararlı içerikler bakımından ve yağ bakımından zengindir. Sürekli bu yiyeceklerle beslenen çocuklarda zamanla obezite gelişmektedir. Okul çocuklarında obezitenin en önemli nedenlerinden birisi de budur. Çocuklar sürekli hamburger ve pizza yemek yerine peynirli-domatesli tost yemesi, kola içmek yerine süt, ayran, taze sıkılmış meyve suyu ve su içmesi konusunda bilgilendirilmelidir. Ayrıca, hazır meyve suları yerine meyvenin kendisi de önerilebilir. Anneler çocuğun okulda neler yediğini denetlemeli, özellikle akşam öğününde sebze ve meyve gibi o gün içinde yemediği yiyecekleri çocuğa vermeye çalışmalıdır.

 

Hazır satılan yiyecekler:

Özellikle okul çocukluğu döneminden sonra çocuklar artık cezbedici ambalajlar içinde sunulan, ancak çocuk için gerekli vitamin ve mineralleri içermeyen, şişmanlığa neden olan ürünlerle daha fazla karşılaşırlar. Bisküvi, kraker, cips, patates kızartması, çikolata, şeker, hamburger, pizza, kola, hazır meyve suyu bu gruptaki yiyeceklerdir. Aile sofrasında bu grup yiyecekler bulunmamalıdır. www.sagliklab.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here