Çocuklarda Kabızlık (Konstipasyon)

0
15 views
cocuk beslenme

Kabızlık (Konstipasyon) normalden daha az sıklıkta ve katı kıvamda, zorlanarak dışkılama olarak tanımlanabilir. Çocuklarda kabızlıkla çok sık karşılaşılır. Türkiye’ de yapılan bir çalışmaya göre genel çocuk polikliniğine başvuru sebeplerinin %3’ünü, çocuk gastroenteroloji polikliniğine başvuru sebeplerinin %25’ini kabızlık oluşturmaktadır.

Kabızlık sıklıkla, katı gıdalara geçiş döneminde görülür. Ayrıca çocuğun tuvalet alışkanlığı kazandığı 2-3 yaş civarında da sık görülmektedir. Yapılan çalışmalarda ailesel yatkınlığında kabızlıkta önemli olduğu belirlenmiştir.

Kabız olan çocuk kakası geldiğinde kendisini sıkar. Yüzü kızarabilir. Eğer çok şiddetli kabızlık varsa ağlayabilir. Yine zaman zaman dışkı kaçırabilir. Bu kaçak bağırsağın üst kısımlarından gelen sıvı dışkının kaçağıdır. Çocuk bunu bilerek yapmamaktadır. www.sagliklab.com

Kabızlıkta tanı büyük oranda öyküyle konulmaktadır. www.sagliklab.com

Çocuklarda kabızlık tedavisinde amaç, düzenli dışkılama alışkanlığının kazandırılmasıdır. Tedavi süresi en az 6 aydır. 24 aya kadar çıkabilir.

Kabız çocuğun tedavisinde ilk olarak aldığı besinler düzenlenir. Çocuk anne sütü alacak yaştaysa ve anne de herhangi bir problem yoksa ilk yapılacak şey emzirmenin devam ettirilmesidir. Onun dışında sıvı besin miktarı arttırılır. Püre yiyecekler azaltılır.

Kabız çocuğa düzenli dışkılama alışkanlığı kazandırılması gereklidir. Dışkılama alışkanlığı kazandırmak zor bir işlemdir. Bu alışkanlık kazandırılırken çocuk hergün aynı saatte tuvalete götürülmeli, tuvalette 15-20 dakika kadar beklenmeli ve o esnada oyuncak gibi çocuğun ilgisini çeken nesnelerle çocuğa tuvaletin eğlenceli hale getirilmesi sağlanmalıdır. Çünkü çocuk kakasını kendisinden ayrılan bir parça gibi görebilir ve bu da onu dışkılama azlığına itebilir.

Son olarak ilaç tedavisi denenebilir. Bu ilaçlar doktor denetiminde alınmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here