Çocuk Beslenmesinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
16 views
cocuk beslenme

Çocuklar sürekli büyür ve gelişirler. Bu yüzden yetişkinlerden farklı olarak, büyümeleri için daha fazla enerjiye ihtyaç duyarlar. İşte bu aşamada çocukları fazla miktarda yedirmek değil, ihtiyacı olan tüm besin öğelerini içeren yiyecekleri yedirmek önemlidir. Yani miktar değil, içerik önemlidir. Günlük aktivite miktarı, çocuğun hareketliliği gibi faktörler çocuğun enerji ihtiyacını arttırır.

Çocuğa verilecek besinler yağda veya kömür ateşinde kızartılarak değil; haşlanarak, buharda veya fırında pişirilerek hazırlanmalıdır. Kızartma türü yiyecekler hem daha fazla kilo aldırır hem de zararlı maddeler içerir. Bu yüzden tercih edilmemelidir. Çok uzun süreli pişirmeler, yiyeceklerin besin değerini azaltır. Buna da dikkat edilmelidir, yiyecekler yeteri kadar pişirildikten sonra durulmalıdır.

Yiyecekler hazırlandıktan sonra hemen servis edilmelidir. Eğer hemen servis edilemeyecekse kapaklı kaplara konularak buzdolabında saklanmalıdır. Aksi halde yiyeceklerde biriken mikroplar bebeğe geçebilmekte ve savunma mekanizmaları zayıf oldukları için hemen hastalık yapabilmektedirler.

Çocukların damak tadı yetişkinler gibi gelişmiştir. Çocuğa verilecek yiyecekler anne-babanın da yiyebileceği tat ve kokuda olmalıdır. Vitaminli olsun diye çocuğa birbirine karıştırılmış, bulamaç yapılmış, tadı, kokusu ve görüntüsü iyi olmayan besinler verilmemelidir. Çocuk bunları bir erişkin gibi reddedecek ağız tadına sahiptir.

Çocuklar bir günde üç ana öğünle beslenmeli, ayrıca her çocuk için farklı sayıda olmak üzere en az 2-3 ara öğün eklenmelidir. Bir öğünde çok yedirip diğer öğünden kesmek gibi uygunsuz davranışlara gidilmemelidir.www.sagliklab.com

Öğünler mutlaka aile sofrasında ve hep beraber yenmelidir. Bu durum, hem çocuğa örnek olma konusunda hem de çocuğun sofrayı tanıması konusunda yardımcı olur. Çünkü çocuklara sadece konuşarak sağlıklı beslenme öğretilemez. Çocuk sadece kendine anlatılanları değil gördüklerini de örnek alacaktır.

Çocuğun yemek masasında rahat oturduğundan ve kullanılan çatal ve kaşık gibi aletlerin çocuğa uygun olduğundan emin olunmalıdır. Çocuk bu tür gereçlere yavaştan alıştırılmalıdır. www.sagliklab.com

Beş yaşına kadar çocuklara kuruyemiş gibi taneli gıdalar verilmemelidir. Bu tür gıdalar çocuğun akciğerlerine kaçabilir ve solunum zorluğuna yol açabilirler. www.sagliklab.com

Besleyici içeriği bulunmadığından, çocuklara çay, kahve ve şekerli içecekler çocuklara verilmemelidir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here