Home / Aile Sağlığı / Anne ve Çocuk Sağlığı / Bebeğin ateşi yükselince renk değiştiren tulum
Bebeğin ateşi yükselince renk değiştiren tulum
Bebeğin ateşi yükselince renk değiştiren tulum

Bebeğin ateşi yükselince renk değiştiren tulum

Hangi anne ve baba çocuğunun üstün zekalı olmasını istemez ama? Her konuda bilgi sahibi olması, her konuya verebilecek bir cevabı olması, meraklı ve araştırmacı olması her anne ve babanın çocuğunda…

Hangi anne ve baba çocuğunun üstün zekalı olmasını istemez ki? Her konuda veri sahibi olması, her konuya verebilecek bir cevabı olması, meraklı ve tahlilci olması her anne ve babanın çocuğunda bakmak istediği durumlardır. Ancak ne var ki, üstün zekalı bir çocukla baş etmek sanıldığı değin basit değildir. Çünkü üstün zekalı çocuklar bayağı akıl seviyesine sahip olan bir çocuğa kadar öbür davranışlarda bulunurlar. Bu davranışlar kimi zaman güzel karşılanır, kimi zamanda gösterişli bulunur. Peki bir çocuğun üstün zekalı olduğu hangi davranışlarından anlaşılabilir?

Üstün zekalı çocukların özellikleri

Üstün zekaya sahip olan çocuklar normal akıl seviyesindeki çocuklara nazaran daha bambaşka davranışlara, hareketlere ve konuşma şekline sahiptir. Onların bu davranışları, hareketleri ve konuşmaları üstün zekalı olduğunu ortaya çıkardır. Ilk Önce üstün zekalı çocukların bedensel özelliklerinde bahsedelim.

Üstün zekalı çocuklar irtifa ve kilo bakımından diğerlerine tarafından daha ileri bir durumda olmaktadır. Enerjileri daima yüksek olur ve hareketliği de epey fazladır. Bu çocuklar erken yürür, erken konuşur ve daha az uykuya gereklilik duyarlar.

Bu maddesel özelliklerin yanı sıra üstün zekalı çocuklar ilgilendikleri konuya uyarı kesilerek yoğunlaşır. Tavır esnasına kullandıkları sözcükler yaşıtlarına göre daha gelişmiştir. damak zevki duyusu oldukça keskindir. Gürültüye yoğun tepki gösterir, altlarını ıslattıklarında bundan ciddi anlamda rahatsız olurlar.

Üstün zekalı çocuklar daha bir şeyleri daha ivedi öğrenir, dikkat süreleri daha uzundur, sözcük hazneleri geniştir, zihinsel işlemleri epeyce basit yaparlar, hayal güçleri kuvvetlidir, düşünme becerileri epeyce gelişmiştir, kendi yaş seviyelerinin üzerindeki kitapları okumayı severler, keşfetmekten hoşlanırlar, açıkgöz, girişken ve hazırlanmış cevaptırlar.

Dünya sorunlarına aleyhinde ilgilidirler, bir soruna çözüm bulmayı severler, değişime açık bir yapıları vardır, okulu severler, okumayı severler, sosyal faaliyetlerde bulunmayı severler, şiir, öykü ve fotoğraf konusunda başarılıdırlar, lider olmayı severler ve arkadaşları arasında oldukça popüler olurlar.

Üstün zekalı çocuk nasıl anlaşılır?

 

About sagliklab

Check Also

İkiz bebekler nasıl emzirilir?

İkiz bebekler nasıl emzirilir?

Adi olarak epeyce sıkıcı ve itina isteyen bir şart olan bebek bakımında bilhassa ikiz bebek …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir