Bademcik Ameliyatı (Tonsillektomi)

0
4 views
bademcik ameliyatı
bademcik ameliyatı

Bademcikler tıpta lenf düğümü yapısında adlandırdığımız dokulardır. Sağ ve solda olmak üzere toplam 2 tanedir. Oval şekillidirler. Dilin arkasında, boğazda yerleşmişlerdir.

Lenf düğümleri enfeksiyonla savaşmada en önemli dokulardır. Bu yüzdendir ki hastalık durumlarında bademcikler şişer, daha çok lökosit (beyaz kan hücreleri) üretmeye çalışır. Yani aslında bademcikler vücut savunmasında çok yararlıdır. Fakat bazı kişilerde bazı durumlarda bademciklerin getirdiği zarar verdiği yarardan çok olabilir. Konu hakkında kararı hasta verir. Bu durumlara örnek vermek gerekilirse:

– Bir sene içerisinde 5 ve daha fazla bademcik iltihabı (tonsillit),

– Yutmayı ve nefes almayı güçleştirecek kadar büyüyen bademcikler,

– Günlük hayatı etkileyen bademcik sorunları olarak sayılabilir. İşte bu tür durumlarda, hasta isterse cerrahi bir operasyonla alınabilir. Ancak bu konu hala tartışmalıdır, yarar zarar ilişkisi hala kesin olarak tesbit edilememiştir.

Bademcik ameliyatına tonsillektomi denir. Sıklıkla genel anestezi altında yapılır. Hasta hiçbir ağrı ve acı hissetmez. Operasyon 1-2 saat sürer. Operasyon sırasında bir aletle ağız tamamen açık tutulur. Cerrah bademcikleri keser ve alır. Daha sonra kanamalar durdurulup pansuman yapılarak hasta ameliyattan çıkarılır. Kesme aşamasında lazer, dondurma veya soğuk ablasyon, sıcak ablasyon teknikleri de uygulanabilir. www.sagliklab.com

Ameliyat sonra hasta kulakları da dahil olmak üzere tüm baş-boyunda ağrı hissedebilir. Bunlar ağrı kesici ile giderilir. Ağrı birkaç günde geçer. 1-2 hafta sonra ise hasta tamamen iyileşmiş olur. www.sagliklab.com

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here