Ağız Mantarı Nedenleri

0
15 views
Ağız Mantarı Nedenleri
Ağız Mantarı Nedenleri

Ağız mantarı ağızda olan enfeksiyon neticesi oluşmuş bir nesil cilt rahatsızlığıdır. Pamukçuk olarak da aşina ağız mantarı ağızda husule gelen mütenevvi mikrop ve bakteri dengesinin bozulması neticesi görülmektedir

Ağız içinde dengenin bozulması neticesinde husule gelen küçük çaplı bir ülser sonucu ağız mantarı görülmektedir. Bu ülsere ağız mantarı adı da verilmektedir ve pek çok kişi ağız ülserini ağız mantarı olarak anlatır. Ağız mantarı nedenleri ve sebepleri nelerdir sizlerle.

Ağız mantarı ağzın her bölgesinde çıkabilmektedir. Dil yüzeyi ve iç yanaklar en fazla görülen kısımlardır. Bunun yanı sıra diş etleri üstünde de ağız mantarı görülebilmektedir. Ağız mantarı bilhassa bebeklerde sık görülebilen bir rahatsızlıktır.

Ağız Mantarının Nedenleri

Ağız mantarının en keskin nedeni ceset direncinin düşmesidir. İnsanın cisim direncinin düşmesi ile beraber beden bir hayli rahatsızlığa da açık ülkü gelmektedir. Ağız mantarı da bu rahatsızlıklardan birisi olmaktadır. Vücudundengenin bozulması ile birlikte ağız içindeki mikroplar aşırı derecede üreyerek ağız mantarına kapı aralamaktadır. Ağız mantarının bir öteki nedeni de baştan ceset dengesini bozabilecek ilaçlardır. Bu gidişat daha çok yetişkinlerde görülebilecek bir vaziyet olmaktadır. Bebeklerdeki ağız mantarı ise daha çok memeden kaynaklıdır. Annenin meme uçlarından, bebek süt emerken enfeksiyona yol açacak bakteriler bebeğe geçebilmektedir. Bunun neticeninde da bebekte ağız mantarıoluşabilmektedir.

Ağız Mantarı Nedenleri

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here