Ağız kokusu için basit ama pratik önlemler

0
16 views
Ağız kokusu için basit ama pratik önlemler
Ağız kokusu için basit ama pratik önlemler

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi: Bakteriler göre üretilen “volatile sülfür” isimli gaz ağız kokusu yapmaktadır. Ağızdaki enfeksiyon, diş eti hastalığı yada gıda artıkları, bakterilerle birlikte bu kokuların oluşmasına zemin hazırlar. Ağız kokusu sorunu kişinin kendisinden çok çevresini etkiler ve sosyal hayatı negatif olarak etkiler.

Ağız Kokusu Nedenleri ve Tedavisi

Bakteriler tarafından üretilen “volatile sülfür” isimli gaz ağız kokusu yapmaktadır. Ağızdaki enfeksiyon, diş eti hastalığı yada gıda artıkları, bakterilerle birlikte bu kokuların oluşmasına zemin hazırlar. Ağız kokusu sorunu kişinin kendisinden çok çevresini etkiler ve sosyal hayatı olumsuz olarak etkiler.

 

Ağız Kokusu Nedenleri

Ağızda kalan besinler çürüyerek ağız kokusu oluşturabilir Diş eti problemleri ağız kokusu oluşmasına neden olabilir Mide rahatsızlığı bulunan şahısların ağzında koku oluşabilir Diş yapısında bozukluk bulunanlarda koku olabilir Dişlerinde çürük ya da iltihap bulunan şahısların ağızları kokabilir Ağız ve diş bakımına yeteri kadar özen göstermeyen kişilerde Ağız kuruluğu yaşan kişilerde Sinüslerinde sorun bulunan kişilerde Karaciğer ve akciğer problemleri yaşayanlarda Şeker hastalarında Şıkça kahve ve çay tüketenlerde Baharatlı yiyecekleri fazla tüketenlerde ağız kokusu meydana gelebilir.

Ağız kokularında yapılması gerekenler
– Tüm çürükler çare edilmeli.
– Diş eti hastalığı tedavi edilmeli. Cepler ve diş taşları önlenmelidir.
– Gömük ve sözde gömük 20 yaş dişleri çekilmelidir.

Ağız kokusunu durdurmak için bunları uygulayın
– Her öğünden sonradan dişlerinizi 3 dakika fırçalayınız ve günde bir kez diş ipi kullanınız.
– Diş fırçanızı kuru ve temiz bir yerde muhafaza ediniz ve kullandıktan sonradan iyice yıkayınız.
– Dil çok girintili ve pütürlü yapısı nedeniyle bakterilerin rahatça yerleşip şiddet temizlenebileceği bir dokudur. Dişlerinizle birlikte dilin yüzeyinin ve özellikle arka kısmının fırçalanması kokuyu durdurmak açısından önemlidir.
– Nane şekeri,ağız spreyleri yada gargaralar ağız kokusunu önlemez sadece kısa bir vakit (5-7 dk) önler.
– Ağız kokusunu önlemek için su ve hidrojen peroksit’den hazırlayacağınız bir gargara olumlu etki yaratabilir.
– Yiyecek kaynaklı (sarımsak ,soğan,alkol vb) kokularda ise ertesi sabahtan aç karnına içilen bir kadeh soğuk süt kokuyu bariz miktarda azaltır.

Ağız kokusu için kolay ama pratik önlemler

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here