Home / Kadın Sağlığı / Adet Döneminde Kan Pıhtısı Gelmesi Nedenleri
Adet Döneminde Kan Pıhtısı Gelmesi Nedenleri
Adet Döneminde Kan Pıhtısı Gelmesi Nedenleri

Adet Döneminde Kan Pıhtısı Gelmesi Nedenleri

Adet döneminde gelen kan pıhtısının aşağı yatan öyle fazla niçin bulunmaktadır. Kadınların regl döneminde karşılaştıkları bir koşul olan kan pıhtısının nedenleri ve altta yatan sebepleri makalemizin devamında sizlerle paylaşıldı.

Adet döneminde birçok kadından kan pıhtısı geldiği için, bu durum hemencecik sizi endişelendirmemelidir. Endişelenmeniz gereken durumlar nelerdir makalemizin devamını okuyarak öğrenin. Adet döneminde kan pıhtısı gelmesi çok sık rastlanır bir koşul değilse, korkulacak bir şey de yok demektir. Kadınlardan adet döneminde gelen kan pıhtısının sebepleri bakın neler.

Adet döneminde kan pıhtısı görülmesi durumunda endişe edilmemelidir. Böyle bir işlem çoğu kadında görülür ve adet döneminin bir parçasıdır. Adet döneminde rahimin kalınlaşmış astarı ile birlikte kan da vajina yolu ile karoser dışına atılır. Adet döneminde anormal kan pıhtısı oluşması bir takım önemli tıbbi hastalıkların göstergesi olabileceğinden itinalı olunmalıdır.

Adet Döneminde Normal Kan pıhtısı
Kadınlardaki bu özel dönem her kadında benzer değildir. Adet kanıyla regl esnasında geçirilen bir kan pıhtısının rengi kırmızı veya mor bir jelatinimsi kütle şeklindedir. Vakit yetersizliği nedeni ile vücutta yeterli oranda antikoagülan (kan pıhtılaşmasını önleyen maddeler) üretilemediği vakit kan pıhtısı oluşur; dolayısıyla, seri veya ağır bir adet akışı olan bir kadında kan pıhtısının görülmesi çok normaldir. Böyle bir koşul, hafif ya da orta şekilde geçiren kadınlardan ziyade ağır adet döngüsü geçiren kadınlar aralarında daha fazla yaygındır.

Adet Döneminde Anormal Kan Pıhtısı

Ilk Belirtiler
• Geçen kan pıhtısı kanın dörtte birinden daha büyüktür
• Geçen kan pıhtısının miktarı büyüktür
• Pıhtılaşma adet sonrası ya da aybaşı arasında meydana gelir
• Büyük kan pıhtısının atılması esnasında ağrı yaşanması görülür
• Hamilelik süresinde herhangi bir kan pıhtısı (özellikle de büyük miktarda ise) gelmesi anormaldir. İster ağrı olsun isterse de olmasın bu anormaldir.
İlişkili Oluşan Belirtiler
• Normal faaliyetlerini yapmakla dahi kötüleşen olağandışı yorgunluk
• Baş dönmesi
• Cilt solgunluğu
• Tırnak yataklarında solukluk ve pembe olmayan görüş
• Yamalı adet yada iki döngü arasında kanama

NEDENLERİ NELERDİR?

Adet Kanının Tıkanması. Rahim dışına adet kanının geçişini engelleyen herhangi bir şart kan pıhtısı oluşumuna yol açabilir. Kan akışı, iyi huylu uterus polipleri nedeni ile yada östrojen seviyesinin azalması nedeni ile servikal kanalın daralması sonucu menopoz döneminde yavaşlayabilir.
Kilo Değişimi. Son zamanlarda ani şekilde kilo değişiklikleri (kilo alma yada verme) yaşamışsanız adet döneminizde kanda pıhtı görebilirsiniz. Kilonuzdaki başkalaşım, hormonal değişiklikler nedeni ile meydana gelebilir.

Menopoz. Kadınlarda menopoz başlangıcı hormonal şansın dönmesi ile ilişkilidir. Bir kadının bütün üreme yıllarında östrojen ve progesteron arasındaki alıngan bir denge korunur. Bu denge, menopoz sırasında sağlanamaz ve uterus duvarında kalınlaşmasına yol açar. Bu kalınlaşma kadınların kan pıhtılaşması gelişimine katkı maddesi sağlar.
İlaçların Emrindeki Etkileri. Bir Takım ilaçlar, vücutta hormonal değişikliklere neden olabilir. Bu hormonal değişimler rahim astarı kalınlaşmasına yol açabilir. Bu kalınlaşmış astar, normalden daha ağır kanamaya yol açar. Bu astar aynı zamanda regl sırasında pıhtı oluşumunu da sağlar.

Düşük. Düşük yapan kadında alışılagelmiş pıhtıdan daha büyük boyutlarda pıhtı ya da doku büyük topaklar fark edilir. Böyle bir durumla karşılaşırsanız anında bir doktora görününüz.

Genişlemiş rahim. Hamilelik esnasında aşırı gerginleşen rahim kalıcı olarak genişleyerek eski boyutlarına geri dönemez. Bu gibi durumlarda, bebek ceset dışına çıkmadan önce adet kanı koyu ve kalın (yoğun) gelebilir, bu daha sonrasında ise vajina dışına dışına pıhtı şeklinde çıkabilir.

Uterin Myomları. Miyomlar rahimdeki kanserli olmayan tümörlerdir. Onlar daima semptom vermez. Ama, miyomlu kadınlarda adet kanaması miktarı artar ve kanda pıhtı oluşumu görülebilir.

Adenomyozis ya da Endometriozis. Bu iki koşul, rahim astarından başka bir yerde uterus dokusunun büyümesidir. Endometrioziste uterus dokusu uterusun dıştan, madem ki adenomiyoziste ise doku rahim kasının içinde gelişir. Olağandışı kanama ve kan pıhtısının görüldüğü anormallikler bu iki koşulda da meydana gelir.
Polikistik Over Sendromu. Polikistik over hormon seviyelerindeki düzensizliklerden kaynaklanan bir durumdur. Bu hastalıkta adet düzensizlikleri, uzun yada ağır geçirilen kanama dönemi, adet döneminde kan pıhtısı oluşumu, kilo alma ve olağandışı kıl büyümesi görülmektedir.

Adet Döneminde Kan Pıhtısı Gelmesi Nedenleri

 

About sagliklab

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir